1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

gazetka iconDLACZEGO NARKOTYKOM MÓWIMY: NIE!
W rubryce wywiad z pedagogiem przeprowadziliśmy tym razem rozmowę na trudny temat narkotyków, który czasem dotyczy bardzo młodych ludzi. Pani Ewa Jaśniok przestrzega przed ich używaniem i radzi, z kim się skontaktować w razie problemu.

Czemu młodzież sięga po narkotyki?
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Młodzież twierdzi, że to pomaga zapomnieć o kłopotach. Okres młodości jest tzw. "trudnym wiekiem". Nastolatek staje przed wieloma problemami i jeżeli nie znajduje wsparcia, rady, pomocy, rozmowy z bliskimi, czuje się zagubiony i korzysta z najgorszego wyjścia z sytuacji – narkotyku. Czasami szuka nowych wrażeń. Często robi to naśladując nieodpowiedzialnych kolegów, żeby poczuć się akceptowanym przez grupę rówieśników. A to wszystko jest niezmiernie niebezpieczną pułapką.

No, właśnie! Do czego może doprowadzić sięganie po narkotyk?
Narkotyki mają destrukcyjny wpływ na psychikę oraz cały organizm. Doprowadzają do stanów psychotycznych, napadów strachu, halucynacji, podejrzliwości. Narkomani są mniej odporni na choroby, stają się nadpobudliwi, mają zaburzenia w myśleniu i problemy z nauką. Mogą pojawiać się u nich nagłe wybuchy agresji oraz objawy depresji. Dochodzi do zaniku zainteresowań i ochoty do działania, pracy.

Co z dzieje się z organizmem?
Narkotyki niszczą tkanki i błony śluzowe nosa. Powodują u mężczyzn zaburzenia wydzielania testosteronu i uszkodzenia plemników, a u kobiet zaburzony zostaje cykl miesiączkowy. U uzależnionych obserwuje się większe ryzyko zachorowań na raka płuc. Narkotyki niszczą wapń w organizmie, co może prowadzić do częstych złamań kości oraz psucia się zębów. Dochodzi również do uszkodzenia mózgu, nerek i wątroby. Nadmierne dawki prowadzą do śmierci w wyniku niewydolności serca lub układu oddechowego.

Gdzie zagubiona młodzież powinna szukać pomocy, zanim sięgnie po narkotyk lub po fakcie?
Młodzi ludzie powinni rozmawiać z rodzicami, przyjaciółmi o swoich problemach. Jeśli jednak już mieli kontakt z narkotykami, to powinni skontaktować się z fachowcami. Powinni szukać pomocy w Ośrodku Profilaktyki Uzależnień, np. w Zabrzu w Parku Hutniczym. Mogą też kontaktować się z pedagogiem szkolnym; osobiście lub mailowo, np. pod adresem: ewajasniok@wp.pl

Rozmawiali: Karolina Kobusińska i Krzysztof Tylkowski
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Wyższa Szkoła Techniczna
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś