1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconAkademia dobrego wychowania 19 Października 2010
Dnia 11.10.2010 klasy II LA, II TB oraz III TB pod opieką P. Przybyły, P. Kowalskiej i P. Surdyki udały się do Multikina w celu uczestnictwa w akcji 'Akademia dobrego wychowania'. Projekt ten został podzielony na dwie części.
Pierwszą z nich był wykład Katarzyny Gorzkowskiej zatytułowany 'Zaburzenia psychiczne i zachowania związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych'; Prezentacja zaczęła się od odpowiedzenia na pytanie 'co to jest nałóg'. Jedną z istotniejszych informacji podczas omawiania tego punktu było to, że człowiek raz uzależniony nie ma szans na całkowite wyleczenie. Następnie przybliżone zostały modele zażywania narkotyków, czyli sytuacje podczas których najchętniej sięgamy po używki. Najbardziej przerażające wydaje się to, że do brania środków psychoaktywnych skłonić nas może praktycznie wszystko – od chęci dobrej zabawy po ciężką sytuację w rodzinie. Konsekwencje brania używek są bardzo rozległe: obejmują zaburzenia zdrowotne (stałe uszczerbki na zdrowiu, a nierzadko nawet śmierć), psychiczne (skrajne depresje) i społeczne (izolowanie się od ludzi, odrzucenie). Kolejnym punktem było omówienie pojęcia tolerancji. To z reguły pozytywnie kojarzące się słowo, w tym przypadku nie wskazuje na nic dobrego. W odniesieniu do narkomanii oznacza one stopniowe przyzwyczajanie się organizmu na daną substancje, a w rezultacie potrzebę, obsesyjną wręcz, zwiększania dawek. Zwrócono nam również uwagę na to, jak wiele jest rodzajów substancji psychoaktywnych, podkreślając przy tym popularne w ostatnich czasach dopalacze. Większość informacji na ich temat rozpowszechnianych w gronie młodzieży jest fałszywa, a skutki ich zażywania są identyczne jak w przypadku innych, wcześniej wspomnianych środków.
Drugą część akademii stanowiło odtworzenie filmu 'Hel' w reżyserii Kingi Dębskiej. Opowiada on o życiu lekarza, który pozornie prowadzi szczęśliwe, spokojne życie. Jednakże okazuje się, że był on kiedyś uzależniony od narkotyków, co powraca, kiedy na jego drodze pojawia się pasmo niepowodzeń. To prowadzi do utraty pracy, odrzucenia go przez najbliższych, syna i narzeczoną, stoczenia się na dno... Sens filmu pięknie opisują słowa reżyserki: 'Chciałam pokazać, że człowiek jest taką niewiarygodną istotą, która ma jasną i ciemną stronę. I dlatego toczy się w nim nieustanna walka. Wolałam stworzyć bohatera, który się ze sobą zmaga. Jest polem bitwy, a nie krajobrazem po bitwie'.
Po wysłuchaniu Pani psycholog, jak i obejrzeniu filmu każdy z nas przed spróbowaniem jakiegokolwiek narkotyku zada sobie pytanie: czy warto sobie rujnować życie?

Dorota & Roksana
Dodał: D.Stankowski
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś