1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconSZKOLNY (ZŁOŚLIWY) KONKURS ORTOGRAFICZNY 09 Października 2012
Wzorem lat ubiegłych po raz kolejny (straciłem już rachubę) odbył się w Centrum Edukacji Szkolny Konkurs Ortograficzny Anno Domini 2012 (zdążyliśmy więc przed końcem świata zapowiedzianym przez kalendarz Majów). Stało się to 3 października (środa) o godz. 11.00 w sali polonistycznej nr 220 (po generalnym remoncie). Ogółem zgłosiło się 20 uczniów, ostatecznie przybyło ich 18 z kilku klas liceum i technikum (tym razem bez gimnazjum). Jak wiadomo powszechnie, polska ortografia i w ogóle polski język należą z różnych powodów do najtrudniejszych na świecie (obok np. japońskiego, chińskiego, węgierskiego czy skandynawskich). Niniejsze dyktando (zob. poniżej) tę tezę przynajmniej częściowo udowodniło. Oprócz własnych, nieco złośliwych pomysłów wykorzystałem zasoby interesującego "Słownika wyrazów kłopotliwych".
Ortografia kuleje nie tylko w szkołach i uczelniach, bo usterki wszelakie pojawiają się od lat w książkach czy na paskach informacyjnych w telewizji. Odpowiedź teoretycznie prosta: coraz mniej czytamy i w unijnych rankingach zajmujemy zwykle ostatnie miejsca (chodzi tu oczywiście o tzw. pamięć wzrokową). Poza tym nasza młodzież jako ofiara globalizacji należy nie do „pokolenia JP II", ale przede wszystkim do „pokolenia ery obrazkowej" (czyli elektronicznej albo multimedialnej). To trochę takie „sieroty Internetu", cokolwiek to znaczy (ale nie bądźmy złośliwi a la House). Ogólne niechlujstwo językowe w wersji tak ustnej jak i pisanej wynika z prostego faktu, że coraz mniej piszemy ręcznie, nie tworzymy listów czy widokówek, wystarczają nam SMSy i e-maile (a w nich rozmaite skróty i wręcz obrazki). Tak więc konkursy ortograficzne z nagrodami przypominają dzisiaj sławetną walkę Don Kichota z wiatrakami.
Po tej garści teoretycznych refleksji przejdźmy do konkretnych wyników. Najlepszy to 21 błędów I i II stopnia, najgorszy to 47 (!) błędów. Cóż, tym razem nie było tak łatwo. Notabene startował jeden dyslektyk, do czego zresztą się przyznał. I miejsca zajęli ex aequo Marta Kot z II La (stypendystka premiera) Bartek Górski z II Tb, a II miejsce Adam Paszyna z II Ta. Na marginesie: uwagę zwraca dobry w sumie wynik właśnie technikum. Marta i Bartek dzięki uprzejmości Rady Rodziców otrzymują po 40 złotych (talony książkowe) i oceny celujące z j. polskiego (cząstkowe), Adam 30 złotych i bardzo dobrą ocenę, wreszcie Renia Piekiełko (II Lb) ocenę bardzo dobrą (III miejsce).

KK
Dodał: JKowalska
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś