1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconKlasa II TB na scenie i pod sceną Teatru Śląskiego w Katowicach 30 Listopada 2012
30.11.2012 klasa II TB odwiedziła Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, by w ramach organizowanych tam wykładów poznać środki scenicznego wyrazu, zrozumieć rolę świateł, muzyki i scenografii w określonych widowiskach. Nasza młodzież miała gratkę co niemiara, ponieważ właśnie na dużej scenie grany jest "Hamlet" Williama Szekspira i nadarzyła się niecodzienna okazja, by usiąść wśród przygotowanych do wieczornego spektaklu dekoracji. Spojrzeć na czaszkę Yorika, dotknąć basenu z krwią, zastanowić się wśród leżących wkoło kościotrupów, nad tym czy ostatecznie lepiej "być albo nie być". (Tu polecamy w galerii zdjęcie kolegi Dawida). Niektórzy próbowali wykorzystać, może jedyną w swoim w życiu szansę zagrania na scenie. Tak uczynił Michał Gajda, który w swym odegranym na fortepianie polonezie Chopina wzbudził podziw nie tylko swoich kolegów i opiekunów grupy, ale ściągnął na scenę jedną z największych aktorek.
Uczniowie technikum, dzięki wspaniałym opowieściom i charyzmie Renaty Golisz – Janiszewskiej, specjalisty do spraw Edukacji Teatralnej poznali czym jest tak naprawdę to miejsce - przestrzeń, w której, jak mówiła nasza wyjątkowa pani przewodnik, wytwarza się jakaś tajemnicza więź między widzem a aktorem. Oczywiście były i akcenty czysto realistyczne. To znaczy miejsca, wyjątkowe dla pani mgr inż. Joanny Świderskiej i jej 13 elektroników, którzy jako jedyni rozumieli sens działania dźwigni pneumatycznych w czasie zwiedzania zaplecza Teatru i zapadni teatralnych. Inni, w tym wychowawczyni klasy p. Jolanta Leszczyńska, o wiele lepiej czuli się w magazynie rekwizytów, czy podczas mierzenia masek żywcem wyjętych z komedii dell'arte.
Cały wyjazd był świetną przygodą, a jednocześnie uświadomił wszystkim uczestnikom jak wielkim przedsięwzięciem jest przygotowanie czterogodzinnego spektaklu, na przykład takiego jak "HAMLET".
Dodał: Redakcja
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś