1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconPolsko-niemiecko-francuska współpraca młodzieży w ramach Trójkąta Weimarskiego 02 Października 2013
Spotkanie rozpoczęło się niedzielę wieczorem w Oświęcimiu zajęciami zapoznawczymi z tematyką tej części projektu – "miejsca pamięci". W poniedziałek rano odbyły się warsztaty w grupach trójnarodowych, mające przygotować uczestników do wizyty w obozie macierzystym Auschwitz I. Młodzież zwiedzała obóz w grupach narodowych wraz z przewodnikami, a swoimi refleksjami i odczuciami po tej wizycie miała okazję podzielić się podczas wieczornego spotkania z opiekunami. We wtorek od rana zwiedzaliśmy obóz w Brzezince i wystawy narodowe w obozie Auschwitz. Po wtorkowym zwiedzaniu obozów młodzi ludzie w mieszanych grupach realizowali przydzielone im zadania. Rezultaty swojej pracy mogli zaprezentować podczas wieczornego spotkania. Spotkanie to było również okazją do symbolicznego pożegnania się z miejscem, w którym spędzili dwa dni, pogłębiając swoją wiedzę na temat Holocaustu.
W środę uczestnicy spotkania zwiedzali Kraków, a najważniejsze zabytki tego miasta przedstawili swoim kolegom z Niemiec i Francji polscy uczniowie. Przygotowali oni również wieczór polski, który odbył się tego dnia wieczorem, już po przyjeździe do Zabrza.
Goście w czwartek zwiedzili naszą szkołę, a całe spotkanie zakończyło pożegnalne spotkanie na obiekcie SKS Gwarek Zabrze, szkolnego klubu piłkarskiego. Głównymi atrakcjami wieczoru był międzynarodowy mecz piłki nożnej oraz grill.
O tym, że spotkanie po raz kolejny należało do udanych, świadczą opinie samych uczestników . "Podobała mi się atmosfera", "nauczyłem się jeszcze lepiej porozumiewać z innymi", "nauczyłam się większej tolerancji i szacunku dla przeszłości" czy "wszystko było świetne!" to tylko niektóre z ich wypowiedzi.
Cykl spotkań zakończy wyjazd do Essen, rodzinnego miasta uczniów z Niemiec, w lutym przyszłego roku. Oczekiwania uczniów: "Na kolejnym projekcie chciałbym dalej spędzać czas ze wspaniałymi ludźmi, jakich miałem okazję poznać" oraz "Mam nadzieję, że w Essen będzie równie dobrze jak w Polsce". Oby się spełniły. W lutym kolejna relacja z wyjazdu.

Joanna Małnowicz i Mirosław Panek
Dodał: JKowalska
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś