1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconWYCIECZKA SZKOLNA DO KRAKOWA – BRONOWIC
We wtorek 22.10.2013 roku uczniowie klas III TA i III TB uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej "Szlakiem Młodej Polski". Uczniom towarzyszyli w charakterze opiekunów – mgr Jolanta Leszczyńska, mgr Joanna Małnowicz, mgr Mirosław Panek. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzenia Bronowic, a ściślej rzecz ujmując od obejrzenia chaty Bronowickiej "Rydlówki" czyli miejsca, gdzie w 1900 roku odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. To właśnie weselna uroczystość państwa Rydlów stała się inspiracją do napisania wybitnego dzieła literackiego "Wesele" przez Stanisława Wyspiańskiego. Dzisiaj w dworku mieści się Muzeum Młodej Polski, po którym oprowadza Maria Rydlowa, opowiadając w barwny oraz ciekawy sposób o dawnych czasach i swoich przodkach. Wszystkie pomieszczenia muzealne zrekonstruowano w taki sposób, aby przywodziły na myśl dramat Wyspiańskiego. W "Rydlówce" można podziwiać sień, izbę taneczną, izbę weselną, alkierz, w których zgromadzono portrety i pamiątki rodzinne oraz oryginalne stroje krakowskie Jadwigi Rydlowej.
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które zlokalizowane jest na terenie dawnego lotniska wojskowego. W trakcie zwiedzania przewodnik w przystępny i ciekawy sposób opowiadał historię lotnictwa polskiego i światowego. Jednocześnie pokazywał wspaniałe eksponaty samolotów zgromadzone w muzeum, wykorzystywane do najróżniejszych celów w przeciągu wielu lat rozwijania się lotnictwa. Oprócz tego uczniowie podziwiali w gablotach oszklonych stroje lotników z różnych lat, jak również zbiór silników samolotowych, który uważany jest za najciekawszą kolekcję tego typu urządzeń na świecie. Zwiedzanie muzeum było niezwykłym przeżyciem dla uczniów naszej szkoły, m.in. dlatego, że eksponaty statków powietrznych można było oglądać z bardzo bliska.
Kolejnym zaplanowanym etapem wyprawy była wizyta na Głównym Rynku krakowskim, gdzie zachwycano się żywymi pomnikami czyli tajemniczymi i trochę magicznymi mimami oraz słynnymi dorożkami zaprzężonymi w parę koni, udekorowanych kolorowymi piórami.
W dalszej kolejności młodzież udała się w stronę Kościoła Mariackiego, gdzie we wnętrzu bazyliki podziwiano najcenniejszy i największy w Europie gotycki ołtarz, wykonany przez niemieckiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Dzieło artysty tzw. tryptyk składa się z trzech części, w głównej scenie autor przedstawił Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. Całość kompozycji zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na precyzyjne i sumienne wykonanie najdrobniejszych detali rzeźbiarskich, przez niesamowicie utalentowanego Stwosza.
Ostatnim punkiem wycieczki edukacyjnej było zwiedzanie najstarszego w Polsce Muzeum Narodowego. W galerii zgromadzono bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia ją na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. Po obejrzeniu wystawy trzecioklasiści byli pod wielkim wrażeniem bezcennych dzieł sztuki i zdolności artystów, którzy je stworzyli.
Z pewnością wycieczka "Szlakiem Młodej Polski" na długo pozostanie w pamięci i sercach uczniów, ponieważ była udana i bardzo ciekawa, a wrażenia bezcenne.

AGNIESZKA ŁYKO
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś