1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconWIELKI SUKCES NASZEGO TECHNIKUM w XVI Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Tym razem wróciliśmy z przysłowiową tarczą (sentencja pochodzi z epoki antyku). W dobie powszechnego lamentu nad naszą młodzieżą warto podkreślić, że czasami życie zaskakuje nas pozytywnie. W internetowym ogólnopolskim prestiżowym rankingu Megabazy Edukacyjnej Perspektywy nasze technikum, czyli Technikum nr 1 z Zabrza, zajęło dobre pozycje w czołówce krajowych szkół zawodowych ponadgimnazjalnych, czyli kończących się egzaminem maturalnym i egzaminem zawodowym. Na 5 omawianych kategorii błysnęliśmy aż w 4, co daje nam 80%. Nie zmienia to faktu, że ponad 1800 takich szkół w Polsce a jest ich ponad 2000) poddano standaryzowanemu badaniu wyników dydaktycznych na różnych polach, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem wyników egzaminów zewnętrznych. Przyznano nam Brązową Tarczę, co jest na pewno ważnym wyróżnieniem (lepsi od nas dostali Srebrne i Złote Tarcze).
Na stronie internetowej czytamy m.in.: „W XVI Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych analizowaliśmy wyniki 2291 liceów ogólnokształcących i 1867 techników (bez szkół dla dorosłych). Publikujemy wykaz 500 najlepszych liceów i 300 najlepszych techników. Są to nasze Złote, Srebrne i Brązowe Szkoły 2014 – szkoły, z których polska edukacja jest dumna. Przystępując 16 lat temu do prac nad ogólnopolskim rankingiem liceów chcieliśmy wskazać najlepsze szkoły rodzicom i uczniom, a zarazem uhonorować ponadprzeciętny wysiłek nauczycieli i dyrekcji szkół. Cieszymy się, że cel ten udało się osiągnąć, a ogłaszany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy", corocznie w styczniu, Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych jest oczekiwanym powszechnie wydarzeniem – świętem polskiej edukacji. I jak każdy sukces – ma wielu ojców.
Reprezentacje najlepszych liceów i techników z całej Polski wzięły udział w uroczystym finale XVI Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2014, który odbył się 15 stycznia w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcom gratulowała Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. W uroczystym finale wzięli udział: minister Joanna Kluzik-Rostkowska, Bogdan Dombrowski, wiceminister Administracji i Cyfryzacji, prezydenci i wiceprezydenci miast, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych, szefowie olimpiad przedmiotowych, kuratorzy oświaty, a także delegacja środowiska akademickiego, z rektorami Uczelni-Partnerów Głównych Rankingu: prof. Andrzejem Tretynem, rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Tadeuszem Słomką, rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i prof. Maciejem Krawczakiem, rektorem Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie, prof. Markiem Tukiendorfem, rektorem Politechniki Opolskiej (partner Rankingu Maturalnego Techników), prof. Adamem Koseskim, rektorem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (partner Rankingu Maturalnego Liceów), prof. Grzegorzem Mazurkiem, prorektorem Akademii Leona Koźmińskiego (partner Rankingu Szkół Olimpijskich) i prof. Wojciechem Bieńkowskim, dziekanem Wydziału EiZ z Uczelni Łazarskiego (partner Rankingu Liceów Warszawskich).
Jak to wszystko wygląda matematycznie, czyli językiem statystyki? W Zabrzu zajmujemy zaszczytne 2 miejsce, a w woj. śląskim 28 miejsce na 100 wyróżnionych szkół (w ogóle jest ich znacznie więcej). To niewątpliwie czołówka, choć nie na miarę Złotych Tarcz. W ogólnokrajowym rankingu mamy 243 miejsce, ale szkół takich jest ponad 2000, czyli mieścimy się w 12% najlepszych szkół. Znacznie lepiej wypada ranking maturalny: 106 miejsce, czyli de facto mieścimy się w pierwszych 5% najlepszych szkół (brawo!). Nie ma nas tylko w rankingu egzaminów zawodowych, ale tam policzono tylko 150 szkół – możemy się domyślać, że znajdujemy się między miejscem 200 – 300. Cieszmy się z tego niemałego sukcesu, bowiem wyprzedziliśmy większość szkół w mieście, regionie i nawet kraju, mówmy o tym, ale nie możemy spocząć na laurach. Dużo jest jeszcze do zrobienia w dziedzinie tak frekwencji, jak również wyników egzaminów, zwłaszcza zawodowych.

KK
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś