1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconŚwiatowy Tydzień Przedsiębiorczości w Centrum Edukacji - przedsiębiorczość w praktyce.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku w 143 krajach świata, również w Polsce. W listopadzie każdego roku organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, prowadzą bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania start-upów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.
W tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) odbył się w dniach 17 - 23 listopada.
Centrum Edukacji kolejny raz włączyło się w tę akcję wraz z Zabrzańskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (ZCWP). W ramach współpracy podjęte zostały następujące działania:

18 listopada uczniowie gimnazjum z klasy 2GA uczestniczyli w warsztacie „Jak podejmować świadomie wybór dalszej drogi edukacyjnej" przeprowadzonym przez doradców zawodowych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu. Poznali kryteria, jakimi powinni się kierować w wyborze przyszłej szkoły oraz sposoby planowania swoich działań tak, aby były one skuteczne i dostosowane do ich potrzeb zawodowych.

20 listopada pierwsza klasa technikum (1TB) wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych w pracowni fotowoltaiki (baterie i panele słoneczne) w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Chorzowie. Młodzież zapoznała się z zasadą działania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, sposobem ich instalacji i eksploatacji. W praktyczny sposób mogła obserwować działanie układów, w których uzyskiwana jest energia elektryczna z baterii słonecznych, zbadać i monitorować parametry procesu jej powstawania oraz wykonać testy układów w warunkach zbliżonych do naturalnych na stanowiskach badawczych ogniw fotowoltaicznych. Ta wiedza i umiejętności będą szczególnie przydatne uczniom tej klasy z uwagi na zbieżność z kierunkiem kształcenia w naszej szkole.

Ostatnim wydarzeniem w ramach ŚTP, w jakim wzięła udział nasz młodzież, było spotkanie klas liceum i technikum (2LA i 2TB) w Zabrzańskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości dnia 21 listopada. W ramach tego spotkania uczniowie zapoznali się z procedurą zakładania własnej działalności gospodarczej, z formami pomocy, jaką mogą otrzymać w ZCWP od instytucji państwowych, których przedstawiciele są do dyspozycji wszystkich przedsiębiorców naszego miasta. Należą do nich między innymi: Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, doradcy prawni i finansowi Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Większa wiedza naszej młodzieży zakresie warunków, jakie trzeba spełnić podczas zakładania swojej firmy oraz świadomość procedur z tym związanych pomoże w przyszłości przedsiębiorczym uczniom chętniej zakładać własny biznes w naszym mieście.

Opiekunami uczniów byli Magdalena Drohojowska, Krzysztof Kaptur, Sebastian Janus.

Krzysztof Kaptur
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś