1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconHISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA 27 Marca 2015
W 2009 roku z okazji 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej zorganizowaliśmy w CE okolicznościową sesję popularnonaukową połączoną z wystawą – cieszyła się dużym zainteresowaniem. 24 marca 2015 roku powtórzyliśmy tę imprezę naukową, tym razem z okazji 75-lecia zakończenia tej wojny. Gościny udzielił nam mgr Adam Łacwik: w pracowni historycznej wygłoszono odczyty i odbyła się dyskusja, natomiast w sąsiedniej sali miała miejsce spora ekspozycja o charakterze historycznym i militarnym. Łącznie wysłuchano 6 referatów: wspomnianego już prof. Łacwika (propaganda wizualna), prof. Kurczyny (analiza filmu "Miasto"), prof. Izdebskiego (wojenne straty polskiej nauki i kultury), Angeliki Garbacik z klasy I La (Holocaust), Daniela Ilnickiego i Tomka Piskorza z IV Ta (piosenki patriotyczne) oraz Edyty Cieślik i Ani Kiepury z II Ta (zbrodnie Armii Czerwonej). Siódmy referat autorstwa Dawida Petrykowskiego z I La o "3 x W" (Westerplatte – Wizna – Węgierska Górka) z powodów technicznych zostanie dołączony do publikacji posesyjnej, która będzie dostępna m.in. w szkolnej bibliotece (będzie w niej obszerna bibliografia).
Cała impreza trwała od 10.00 do mniej więcej 14.00. Na widowni były w sumie trzy klasy: I La, I TB i I LB. Z kolei przez salę 210 przewinęło się ponad 100 uczniów i kilkoro nauczycieli. Na ekspozycji można było zobaczyć liczne książki, komiksy, filmy (VHS), mapy, monety, atrapy broni, amunicję różnych kalibrów, granaty ręczne, maskę przeciwgazową, wojskowe chlebaki i kabury pistoletowe, modele sprzętu bojowego (samolot myśliwski, pancernik, niemiecki czołg), fotografie (m.in. z tek edukacyjnych IPN), plakaty filmowe i propagandowe, sprzęt do wykrywania różnych skażeń, dwie makiety (mała makieta: walki w Afryce, duża: zdobywanie niemieckiego miasteczka przez US Army) itd. Jednym słowem było atrakcyjnie...
Sądzimy, że nasza sesja spełniła swoją rolę dydaktyczną, ale też i wychowawczą. Trzeba dziś, w dobie wojny rosyjsko – ukraińskiej, pamiętać o tamtych strasznych czasach i wyciągać wnioski. Taka impreza, wspomagana prezentacjami multimedialnymi i fotograficznymi, z pewnością lepiej zapadnie w pamięć uczniów niż niejedna typowa lekcja. Uzupełni ją Szkolny Konkurs Wiedzy o II Wojnie Światowej, być może jeszcze w marcu.
Dodał: D.Stankowski
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś