1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconEDUKACJA HISTORYCZNA W CE
Na różne sposoby staramy się nie zapominać o przeszłości i tradycji, a więc także o atrakcyjnym i nowoczesnym nauczaniu historii, zwłaszcza ojczystej. Służą temu celowi wycieczki edukacyjne (Oświęcim, Warszawa – Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich Polin, Muzeum Wojska Polskiego, Katowice – kopalnia Wujek), kółko historyczne (mgr A. Łacwik), udział naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych (np. o Solidarności), sesje naukowe o charakterze historycznym (np. o II wojnie światowej czy o powstaniach narodowych), wyjścia do kina (np. "Miasto44", "Jack Strong", "Historia Roja").
Osobną kwestią są ogólnoszkolne konkursy o tematyce historycznej.
9 marca tegoż roku w sali 220 polonista Krzysztof Kurczyna zorganizował konkurs "25-lecie III RP 1990-2015". Zgłosiło się początkowo aż 25 uczniów, ale przyszło ostatecznie 14 z kilku klas liceum i technikum. Arkusz konkursowy składał się z 30 pytań dotyczących szeroko pojmowanej historii Polski po 1989 roku (test wyboru – 22 pytania, test uzupełniania – 8 pytań). Stopień trudności pytań był oczywiście zróżnicowany. Najlepszy wynik to 22 p., czyli ok. 73%, najsłabszy to 9 punktów. W pierwszej piątce znaleźli się sami chłopcy. Nagrody to książki historyczne i dyplomy pamiątkowe oraz oceny bardzo dobre i celujące z j. polskiego lub historii (do wyboru) i punkty do oceny z zachowania.

Oto lista laureatów:
• Rafał Frynas z IV Ta (22 p.)
• Przemysław Grzenia z I Lb (21 p.)
• Dawid Marszałowski z II La (20 p.)
• Paweł Karczewski z IV Ta (20 p.)
• Radosław Poneta z II Tb (18 p.)

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym na 3-4 różne konkursy humanistyczne (ortograficzny, filmoznawczy, artystyczny). Nie zapominajmy oczywiście o olimpiadach i konkursach pozaszkolnych – miejskich, regionalnych czy ogólnokrajowych.

KK
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś