1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconREGIONALNA SESJA O REWOLUCJI 29 Marca 2017
22 marca w środę w sali 212 (pracownia historyczna) odbyła się regionalna (międzywojewódzka) konferencja popularnonaukowa "Rewolucja A.D. 1917. Fakty i fikcje", zorganizowana jak corocznie przez członków Komisji Przedmiotów Humanistycznych: mgr Krzysztofa Kurczynę (j.polski), mgr Adama Łacwika (historia) i mgr Karolinę Dobrzyńską (historia). Dlaczego po raz pierwszy w dziejach szkoły sesja regionalna ? Dzięki dobrym kontaktom kol. Dobrzyńskiej udało się ściągnąć do nas prelegentów spoza Zabrza, mianowicie z woj. łódzkiego (Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach) i z regionu częstochowskiego (patrząc "po gierkowsku" mieliśmy zatem teksty z trzech dawnych województw: katowickiego, częstochowskiego i sieradzkiego). Zorganizowaliśmy tę kolejną już sesję z racji okrągłej 100 rocznicy wybuchu zbrodniczej rewolucji bolszewickiej w Rosji, która obaliła carat i unicestwiła dynastię Romanowów (za PRL sesja w takim kształcie, czyli demaskatorska, byłaby nie do pomyślenia).

W tej naukowej imprezie brała udział głównie maturalna klasa III La oraz delegaci z paru innych klas, zainteresowani historią (kółko, rozszerzenie). Skromny poczęstunek dla gości przygotowaliśmy w sali 220. Niektórym referatom towarzyszyły prezentacje multimedialne, czasem obserwatorzy zadawali też pytania – łatwiejsze i trudniejsze. Konferencję po godz. 9.00 otworzył oficjalnie dyr. CE mgr M. Kitel (historyk), natomiast w obradach uczestniczył wicedyrektor M. Świetlik (także historyk).

Referaty nasze, czyli z CE, dotyczyły różnych zagadnień: motywów rewolucyjnych w literaturze polskiej XIX i XX wieku (K. Kurczyna), powstania marynarzy w Kronsztadzie (A. Łacwik), skutków 1917 roku dla sprawy polskiej (K. Dobrzyńska), genezy rewolucji rosyjskiej (P. Frelke), meandrów biografii Lenina (J. Nowaczewski) i istoty rewolucji rosyjskich 1905-1922 (D. Petrykowski). Z kolei nasi goście przybliżyli takie problemy jak relacje prasy łódzkiej o 1917 roku (J. Cłapa), ateizacja w Rosji porewolucyjnej (mgr E. Policińska), wpływ rewolucji na polskie pożarnictwo (dr A. N. Jaruga) oraz jej wpływ na dzieje Polski (A. Poliwoda).

Sesja zakończyła się ok. godz. 13.00. Przygotowana przez nas publikacja (ilustrowana, opatrzona kalendarium i bibliografią) będzie dostępna w szkole (Dyrekcja, biblioteka, s. 212 i 220). Już teraz zapraszamy serdecznie na przyszły rok szkolny – rok 2018 to 100 rocznica zakończenia I Wojny Światowej i zarazem odzyskania przez Polskę niepodległości.


KK
Dodał: D.Stankowski
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś