1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Dla ucznia
  4. Dla rodzica
  5. Dokumenty
  6. Artykuły
  7. Multimedia

newsy iconUczniowie CE finalistami ogólnopolskiego konkursu "»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski"
Miło nam poinformować, że uczniowie klasy I TB: Oliwia Krzanowska, Oskar Pyka i Patryk Kotułowski zostali finalistami ogólnopolskiego konkursu "»Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach«. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski" zorganizowanego przez łódzki Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Jest to wielki ich sukces, ponieważ wymagał sporej wiedzy historycznej i umiejętności dziennikarskich. Konkurs składał się bowiem z trzech części. Na pierwszym etapie uczestnicy musieli zredagować gazetkę, w której mieli zaprezentować wiadomości na temat biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz historii Polski w latach 1939-1989. Oceniane były nie tylko wiadomości, ale i umiejętność opracowywania krótkich tekstów dziennikarskich, literackich oraz popularnonaukowych.
Druga runda polegała na rozwiązaniu testu dotyczącego wiedzy na temat represji sowieckich wobec obywateli II Rzeczpospolitej (tu m.in.: polskiego państwo podziemnego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945, głównych instytucji polskiego życia politycznego i kulturalnego w Europie Zachodniej w latach 1945-1989) oraz życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego.
Po tym etapie uczniowie Centrum Edukacji zostali zaproszeni jako jeden z dwunastu zespołów z całej Polski do Muzeum Miasta Łodzi, gdzie 22.11.2019r. odbyła się część ustna, podczas której musieli wykazać się nie tylko znajomością życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, ale także wiedzą z powszechnej historii II wojny światowej, m.in. dyplomacji i polityki międzynarodowej oraz przełomowych wydarzeniach militarnych tamtego okresu.
Gratulujemy zatem finalistom oraz ich opiekunce. p. Jolancie Leszczyńskiej, tym bardziej że w drodze do finału pokonali 300 zespołów, czyli jak poinformował organizator imprezy, około 900 uczestników z całego kraju.
Deklaracja dostępności

Dziennik elektroniczny Vulcan
Facebook Centrum Edukacji
youngface.tv/centrum-edukacji
Multi News/centrum-edukacji
Brazowa tarcza 2021
Brazowa tarcza 2015
Szkolny Klub Sportowy GWAREK Zabrze
PO WER
Erasmus plus
nasza jakość twoja szansa
Zawód jutra
Aktywna tablica
Akademia Śląska
Biuletyn Informacji Publicznej - Zabrze
Elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejLista artykułów  • Lista gazetki  • Newsy
Valid XHTML 1.0  • Valid CSS 3
Daniel 'zoNE' Gabryś